مقایسه نمای کامپوزیت با سایر نماها

نمای کامپوزیت به نمایی گفته می‌شود که در آن از ورق های کامپوزیت آلومینیومی به عنوان پوشش نهایی استفاده شده باشد. پوشش نمای ساختمان با پانلهای بزرگ يا کوچک آلومینیومی در ابعاد دلخواه به ضخامت اکثراً ۴ میلیمتر متشکل از دو لایه ورق آلومینیوم و هسته داخلی آنها از پلی‌اتیلن و یا مواد معدنی ضد حریق و پوشش رویه از جنس رزین PVDF، اصطلاحاً(Aluminum Composite Panels) یا ACP خوانده می‌شود .

کاربردها

– نمای بیرونی ساختمان‌ها

– بازسازی ساختمان‌های قدیمی و تغییر دکوراسیون

– دکوراسیون دیوارهای داخلی، سقف‌ها، آشپزخانه، تراس‌ها

– دکوراسیون داخلی فروشگاهها

– تابلوهای تبلیغاتی

– نمای فرودگاه‌ها، بیمارستان‌ها و جایگاه‌های سوخت CNG

مزایا و معایب

مزایا

– سبکی وزن که مهمترین مزیت ورق‌های کامپوزیت می‌باشد. این ورق ها دارای وزن کمی بین ۵ تا ۸ کیلوگرم در هر متر مربع می‌باشند که در مقایسه با دیگر مصالح نما مانند سنگ و شیشه و غیره دارای وزن کمتری هستند. وزن برخی متریال‌های نما در جدول ۱ با هم مقایسه شده است.

جدول ۱٫ مقایسه بین وزن متریال‌های مختلف نما

نوع مصالحوزن/متر مربعوزن مصالح زیرسازی کیلوگرم/ مترمربعجمع (کیلوگرم بر مترمربع)
سنگ گرانیت ۳ سانتیمترحدود ۸۱حدود ۲۰ با زیرسازی آهنی۱۰۱
سنگ گرانیت ۳ سانتیمترحدود ۸۱حدود ۱۵۹۶
سیمان ۴ سانتیمترحدود ۷۵—-۷۵
شیشه ۶ میلیمترحدود ۲۵حدود ۲۰ با پروفیل۴۵
ورق آلومینیوم ۳ میلیمترحدود ۱۵حدود ۱۱۲۶
ورق کامپوزیتحدود ۵ تا ۸حدود ۵- ۸حدود ۱۰ تا ۱۶
سنگ تراورتن۴۰۵۹۰

– عایق صوتی: فضای خالی پشت ورق‌های کامپوزیت باعث ایجاد خاصیت آکوستیک می‌شود.

– شکل‌پذیری (کارایی): به وسیله ابزار مخصوصی می‌توان زوایای مختلف تا ۱۳۵ درجه را در این ورق‌ها ایجاد کرد و همچنین این ورق ها قابلیت قوی پذیری با قطر حدود ۲۲ سانتیمتر را دارند.

– تنوع رنگ

– مقاومت در برابر آتش‌سوزی در نوع ضد حریق

– نصب سریع و آسان و قابلیت جابجایی پنل‌ها و تعویض پنلها در صورت آسیب دیدن

– با توجه به ضریب نفوذ حرارتی پلی‌اتیلن هسته مرکزی ورق‌ها و محبوس شدن هوا در پشت ورقها، در صورت اجرای صحیح عایق حرارتی خوبی محسوب می‌شود.

– قابلیت اجرای تاسیسات توکار مانند چراغ‌ها

– قابلیت شستشو

– مقاومت بالا در شرایط آب و هوایی: این ورقها به واسطه پوشش رنگ PVDF ، پایداری قوی فوق‌العاده‌ای در برابر نور خورشید، اشعه ماوراء بنفش و مواد اسیدی و قلیایی دارند.

معایب

– هزینه خرید و نصب این ورق ها نسبتا گران می‌باشد.

– جهت نصب نیاز به ابزار مخصوص و اکیپ ماهر دارد.

اجزاء تشکیل دهنده

مشخصات فنی

ضخامت پنل‌های کامپوزیت بین ۳ تا ۶ میلیمتر می‌باشد که جهت نما ضخامت ۴ میلیمتر (۵/۰ میلیمتر ضخامت لایه‌های آلومینیوم و ۳ میلیمتر ضخامت هسته میانی) توصیه می‌شود. از انواع نازکتر جهت دکوراسیون‌های داخلی استفاده می‌شود. ضخامت لایه‌های آلومینیوم نیز بین ۳/۰ تا ۵/۰ میلیمتر متغیر است. عرض پنل‌ها نیز بین ۱ تا ۶۰/۱ متغیر بوده و در طول‌های مختلف تولید می‌شود (معمولاً ۴ متر)

انواع کامپوزیت

آلومینیوم کامپوزیت پنل 

آلومینیوم کامپوزیت پنل معمولی، از ترکیب چند لایه مختلف به همراه پوشش آلومینیوم  به دست می‌آید. دو صفحه آلومینیوم روکش شده هسته مرکزی پلی‌اتیلنی آن را پوشانده‌اند. چسباندن این سطوح آلومینیومی به هسته توسط فرایندهای شیمیایی و مکانیکی صورت می‌گیرد به طوری که در مقابل ورقه‌ورقه شدن به شدت مقاومت می‌کند.

آلومینیوم کامپوزیت پانل نانوNano –PVDF

آلومینیوم کامپوزیت نانو ضمن دارا بودن خواصی نظیر ضد آلایندگی،  مقاومت در برابر آتش، استحکام مناسب و … به دلیل بهره‌مندی از تکنولوژی نانو از خصوصیاتی همچون خود تمیز کنی و مقاومت در برابر اسیدی و قلیایی نیز برخوردار است. لذا با توجه به ویژگی‌های فوق، هنگام استفاده از ورق‌های نانو در مقایسه با ورق‌ها PVDF معمولی دیگر نگرانی برای تمیز کردن نما به خصوص در ساختمان‌های بلند وجود ندارد.

آلومینیوم کامپوزیت پانل طیفی (رنگی)

به این نوع ورق‌های کامپوزیتی به اصطلاح چند رنگ (رنگارنگ) می‌باشد  سطح بین ورق به وسیله رنگ براق خاصی پوشانده شده که باعث ایجاد حس لطافت و رنگارنگی می‌شود. در واقع بسته به زاویه تابش نور به ورق، رنگ‌های متفاوتی دیده می‌شود. در حقیقت این نوع ورق‌ها که دارای پوشش اسپکترا می‌باشد، بوسیله چند لایه رنگ و یک پوشش با درخششی بالا پوشیده شده‌اند. همچنین در شبانه‌روز با تغییر میزان نور شاهد این طیف رنگی متفاوتی خواهیم بود.

آلومینیوم کامپوزیت پانل ضد باکتری

این نوع آلومینیوم از هسته پلی‌اتیلن با وزن مخصوص کم و ضد آلاینده، بین  دو ورق آلومینیومی با تکنولوژی پیشرفته ساخته شده است. بر روی سطوح این ورق، رنگ ضد باکتری به کار رفته که در اثر آن ظاهر زیبا و مطلوب ایجاد شده و همچنین خصوصیات ضد باکتری موجود در رنگ، سبب محافظت محیط‌های خاص نظیر اتاق‌های عمل، مراکز تولید و نگهداری دارو و آزمایشگاه‌ها و غیره می‌گردد.

آلومینیوم کامپوزیت پانل مقاوم در برابر آتش

این نوع ورق از هسته پلاستیکی نسوز به همراه دو لایه ورق  آلومینیومی تشکیل شده که نمونه‌ای جدید از ورق‌های کامپوزیت محسوب می‌شود. در واقع هسته مرکزی شامل عناصر ضد آتش بوده که سبب می‌شود این ترکیب به سختی آتش بگیرد. ضمناً این ماده نسوز دارای ویژگی مناسب بوده که در هنگام آتش‌سوزی هیچ گونه گاز مضری از خود متصاعد نمی‌کند.

ورق آلومينيوم کامپوزيت با پوشش خشدار

این پنل از دو لایه ورق مقاوم در برابر خوردگی تشکیل یافته که توسط  یک هسته پلی‌اتیلن به یکدیگر متصل شده‌اند. پوشش آلومینیوم نما بصورت خش‌دار می‌باشد. به خاطر ظاهر بسیار زیبا و مدرن این نوع از پنل بسیار مناسب جهت نمای خارجی، دکوراسیون داخلی، طراحی آشپزخانه و مبلمان می باشد. آلومینیوم خش‌دار توسط روش آنودایز (اکسیداسیون اندیک) با خش‌های حقیقی عمیق تشکيل می شود.

کامپوزيت پنل آلومينيوم طرح سنگ 

ورق‌های آلومینیومی طرح سنگ به عنوان نمونه پیشرفته از ورق‌های به بازار عرضه شده است. مزیت این ورق‌ها نسبت به سنگ بسیار بیشتر است. این ورق‌ها شامل طرح‌های متنوع و گوناگونی از انواع سنگ است که بسیار در نمای ساختمان‌ها به کار می‌رود و در تولید آنها از ۳ لایه پوشش رنگی لمینیت شده بروی سطح آلومینیوم استفاده می‌شود.

کامپوزيت پنل آلومينيوم طرح چوب

این نوع ورق گونه دیگری از کامپوزیت است که همانند طرح فلز هم در داخل و  هم در خارج کاربرد وسیعی دارد. رویه این ورق‌ها از یک لایه لمینیت پوشیده شده است.

اصطلاحات بازار و نکات مهم خرید

  • ورق‌هاي کامپوزيت با توجه به ضخامت، نوع آلياژ آلومينيومي لايه‌ها، نوع  رنگ بکار رفته در پوسته بيروني و نوع مواد بکار رفته در لايه مياني تنوع وسيعي دارد که هر کدام از انواع آن کيفيت و کاربرد معيني را دارا مي‌باشد. در هنگام خرید باید به این موضوعات توجه داشت تا خریدی متناسب با کاربرد مورد نظر داشته باشیم. به عنوان مثال برای نمای بیرونی از ورق‌های ضخامت حداقل ۴ میلیمتر که ضخامت لایه‌های آلومینیوم آن ۵/۰ میلیمتر است باید استفاده شوند و برای مصارف داخلی و دکوراسیون‌ها می‌توان از ضخامت‌های کمتر و ورق‌های ضعیف‌تر استفاده کرد. همچنین باید مشخصات فنی دقیق ورق را از فروشنده دریافت کرد و با انواع ورق‌ها مقایسه نمود. برندهای موجود در بازار به شرح ذیل است:

ورق کامپوزیت  آلوتایل، ورق کامپوزیت آلوباند، ورق کامپوزیت آلپولیک، ورق کامپوزیت رینبوند، ورق کامپوزیت آلوباند،  ورق کامپوزیت آلوباند (چین)، ورق کامپوزیت آلکومکس، ورق کامپوزیت هیوندا، ورق کامپوزیت آلومونت، ورق کامپوزیت  آلکویاس، ورق کامپوزیت تویو، ورق کامپوزیت آلوپکس، ورق کامپوزیت بولیا، ورق کامپوزیت گودسنس، ورق کامپوزیت  آلومستر، ورق کامپوزیت استاربوند، ورق کامپوزیت تکا، ورق کامپوزیت آلکوپان، ورق کامپوزیت لوبوند، ورق امپوزیت آلکوستون، ورق کامپوزیت آی بوند، ورق کامپوزیت آلکوتکس، ورق کامپوزیت آلکوبست، ورق کامپوزیت آلووینا، ورق کامپوزیت آلکوپنل، ورق کامپوزیت آلکوفورس.

به عنوان مثال مشخصات برند آلوتایل به شرح ذیل است:

– آلیاژ آلومینیوم مصرفی ۳۰۰۳H16 که محصول کارخانهSouth West Aluminum ، تولیدشده طبق استاندارد  GB/T3190- 96  انگلستان می‌باشد و این آلیاژ با توجه به داشتن عناصری شاملTi , Zn , Ni , Si , Mg  و … دارای خاصیت ضد خوردگی بسیار بالا می‌باشد .

– ضخامت کل ورق ۴ میلیمتر و ضخامت هر یک از لایه‌های آلومینیوم ۵/۰ میلیمتر می‌باشد که این مشخصه، ویژه استفاده در نمای خارجی ساختمان می‌باشد .

– رزین مصرفی(Bynel Resin CXA 30E753)  جهت یکپارچه نمودن لایه‌های آلومینیوم و پلی‌اتیلن محصول کارخانه E.I. DuPont DE Nemours and Company  آمریکا می‌باشد که باعث عدم جداشدن لایه‌ها از یکدیگر بر اثر عوامل جوی می‌گردد .

– پلی‌اتیلن مصرفی از نوع L-LDPE بوده که پایداری بالائی در مقابل شعله‌ور شدن دارد.

لازم به ذکر است این پلی‌اتیلن غیر سمی بوده و برخلاف اکثر تولیدات مشابه بازیافتی نبوده و ناخالصی در آن یافت نمی‌شود که این امر باعث بالا رفتن طول عمر مفید پانل می‌گردد .

– رنگ رویه ورق از نوع PVDF بوده که در سه لایه به ضخامت کل ۳۵ میکرون به روشCoil Coating  (پوشش مغناطیسی) استفاده می‌شود. این رنگ که محصول کارخانهPPG  آمریکا بوده و دارای مقاومت بسیار بالا در برابر عوامل جوی مانند اشعه ماورای بنفش خورشید، رطوبت، تغییرات دما است که متضمن ثبات بسیار طولانی کیفیت رنگ می‌باشد.

– رزین مصرفی (مولکولار فیلم) جهت یکپارچه ساختن رنگ رویه و آلومینیوم محصول کارخانهHenkel  آلمان بوده که باعث عدم ترک خوردگی و جدا شدن رنگ از رویه آلومینیوم می‌گردد.

– لایه محافظ رویه ورق  (Protective Film) به ضخامت ۸/۰ میلیمتر بوده و محصول کارخانه  Novacel فرانسه می‌باشد. کیفیت بالای این لایه باعث طولانی شدن مدت زمان مجاز (۶ ماه) جهت کندن آن از روی ورق می‌گردد .

– آلوتایل جز معدود ورق‌های کامپوزیت تولید شده می‌باشد که در پشت ورق نیز از رنگ محافظ بر روی آلومینیوم استفاده می شود .

* لازم به ذکر است که طبق بررسی‌‌های انجام گرفته توسط سازمان بازرسی  S.G.S آمریکا و National Research Center Of Testing Techniques For Building Materials  چین، پانل کامپوزیت آلومینیومی آلوتایل بر اساس استانداردهایASTM  آمریکا و GB/T 17748-1999  انگلستان تولید و عرضه می‌گردد .

شایان توجه است پانل کامپوزیت آلوتایل به عنوان اولین و تنها ورق کامپوزیت دارای تائیدیه از مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن ایران می‌باشد.